Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Скам’янілі дерева
14.12.2020, 22:55
загрузка...

У минулому столітті, на початку сімдесятих років, під час розробки піщаного кар’єру поблизу міста Дружківки Донецької області виявили цікаву знахідку. На майдані завбільшки в один гектар з‑поміж твердих, наче граніт, пнів було розсіяно багато скам’янілих шматків дерева різного розміру. Деякі не перевищували двох‑трьох сантиметрів, інші були понад кілька метрів. А трохи далі, в північно‑східному напрямку знайшли цілий мінералізований стовбур шість метрів завдовжки і один метр завтовшки.

Як свідчать геологи й археологи — дослідники цієї території, скам’янілі дерева в земних надрах були розташовані майже вертикально. Деякі з них вивищувалися над підошвою кар’єру на дванадцять — п’ятнадцять метрів, а їхні корені сягали далі в глибину. Зовні скам’янілі дерева скидалися на щойно спиляні, проте були набагато важчими від звичної деревини і мали досить чіткі кристали кварцу. Роздивляючись зрізи стовбурів під мікроскопом, учені побачили в них клітинну будову.

Післі проведених дослідів учені з’ясували вік знайдених поблизу Дружківки скам’янілих дерев: понад двісті п’ятдесят мільйонів років. Тоді клімат у цій місцині був зовсім інший, і дерева росли в лісах на березі річки. Заввишки дерева були сорок, подекуди навіть п’ятдесят метрів. Дослідники припускають, що зник прадавній ліс через потужний ураган, який вирвав дерева з коренем. Велетні ж попадали в річку, де припинився доступ повітря, і пролежали там, не розкладаючись, сотні років. А на місці прадавнього лісу пізніше утворилося море. І хоча до того часу дерева вкрив товстий шар осадової породи, до них просочувалася морська вода і вимивала з їхніх стовбурів органічні речовини, місце яких займали мінерали. В такий спосіб тисячі й тисячі років відбувалося скам’яніння. Про це розказали й багато інших археологічних знахідок, які трапляються і по сьогодні: щелепи акули, скам’янілі морські лілії, корали. Оскільки нашарування морського дна відбувалося упродовж багатьох віків, осадові породи кам’яновугільного періоду у Донецькому басейні розташовані на глибині майже одинадцять кілометрів.

Як же сталося, що дерева, які були заглиблені в земних надрах, піднялися майже на поверхню? Учені припускають, що це сталося близько ста сімдесяти мільйонів років тому, коли на Землі відбувався процес гороутворення, який різко змінив рельєф місцевості. Саме тоді гірські породи виштовхнули на поверхню скам’янілий ліс.

«Кам’яний ліс» у степах Донбасу — рідкісне, хоча не єдине місце у світі. Таке явище відоме на всіх континентах. Подібні реліктові дерева були знайдені в пустелях Монголії, Північної Америки, на островах Греції, в Єгипті. І скрізь ці унікальні пам’ятки стають національним надбанням. Вони приваблюють туристів. Сьогодні відомі придатні для харчування вічнозелені дерева з гострим пласким листям, лускатою корою й плодами‑шишками, що ростуть у Південній Америці й Австралії. Проте таких дерев на планеті дуже мало.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 362 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar