Головна » Файли » ШКОЛЯР » ДИКТАНТИ

Береза
04.12.2019, 05:16
загрузка...

Береза, за народними віруваннями, - одне з найдавніших дерев, з яких починалося створення світу. Колись її вважали оберегом від злих духів і нещастя, тому часто садили біля хати, щоб милувала око й захищала садибу. Наші предки ві­рили, що береза - це дерево русалок, які полюбляють на ній гойдатися, тому на Русальний тиждень березу прикрашали шматочками полотна, стрічками, вінками, різними дарами.

У давні часи кору берези - берест - широко використову­вали для виготовлення берестяних грамот. На ньому діти вчи­лися виводити букви, дорослі писали листи, побутові тексти тимчасового значення. Для цього берест знімали так, щоб не пошкодити самого дерева. Ті місця березового стовбура, з яких знято тонкий шар кори, мають властивість заростати новою корою. Також з бересту виготовляли посуд. І досі на Поліссі роблять берестяні кошики та великі миски з цього матеріалу.

Вважають, що від слова «береза» утворилася назва мі­сяця - «березень». Це час, коли з берези тече сік - лікуваль­ний весняний напій.

Завдяки своїй білій корі та ніжному листячку береза стала в українців символом чистоти, дівочої ніжності й вірності.

(162 слова)

Білокора рятівниця  

Березень… Ранок року. Після тривалого зимового сну прокидається жива природа. Пригріло сонце — і рушили по судинах стовбурів соки.

Серед дерев однією з перших відгукується на поклик і ласку весни білокора красуня-береза. Тому-то й перший весняний місяць назвали на Україні її ім’ям.

Береза милує наш зір у будь-яку пору року. Та найпривабливіша вона напровесні, коли тільки-но розвинуться ніжні, жовто-зелені, ще липкі листочки.

Береза — окраса нашого краю. Вона — одна з кращих декоративних дерев, мила у селах і містах.

Береза дає непогану деревину і високоякісне паливо. Їжа, зготовлена на вогні з березових дров, є чи не найсмачнішою. Та не тим тільки славна.

Вже не одне сторіччя люди вдаються по допомогу до неї. І цілком слушно: береза — рослина-зцілитель (Г.Смик).

                                         За М.Соловйовою

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: диктант про березу, рятівниця, береза диктант, береза, за народними віруваннями, про весну
Переглядів: 282 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar