Головна » Файли » Аудіювання

Великомучениця Варвара аудіювання
31.05.2015, 00:26
загрузка...

Церква завжди високо цінувала заслуги мучеників за віру, ставила їхнє життя за взірець. На відзначення  тих, хто відзначився особливою мужністю, встановлено  свята. День пам’яті  Святої Великомучениці Варвари – 17 грудня.

Варвара народилася більш ніж півтори тисячі років тому у  фінікійському місті  Геліополі. Була вона вродлива, знатна, багата. Варварин батько Діоскор збудував для неї не дім, а високу башту, звідки дівчина могла бачити  небо, море, ліси, поля, а от її не бачив ніхто, крім служниць. Самотній удівець Діоскор вважав, що прості люди не гідні бачити краси його єдиної доні, і оберігав Варвару як  найкоштовніший свій скарб. Ізольована від людей  дівчина милувалася з вікон своє башти красою Божого світу. І такою радістю сповнювало її те споглядання Божої краси, що почала вона розпитувати служниць, з чого світ почався і хто його створив.

“Боги твого батька, - відповідали служниці, - ті, що стоять у його кімнатах!” Варварин батько був ревним язичником і молився ідолам.

Та Варвара не повірила. “Тих богів створили людські руки”, - сказала вона сама собі і більше не розпитувала служниць.

Одного разу, коли Варвара, стоячи на високій вежі,  вдивлялася у синє небо, світла радість сповнила її душу, і осягнула дівчина, що Всемогутній, Вічний і Добрий Бог створив  красу і велич світу.

Занепокоївшись, що його єдина дочка може не вийти заміж, Діоскор  дозволив Варварі виходити з башти і спілкуватися з людьми. Вирушаючи в далекі мандри, він наказав слугам збудувати в саду лазню на два вікна. Розпочалося будівництво.

Варвара ж, подружившись із християнками дівчатами, дізналася від них про Спасителя Ісуса Христа. Пізнавши християнське вчення, вона  при першій же нагоді прийняла святе хрещення від  приїжджого візантійського священика, який  на її запрошення прийшов в дім під виглядом купця.

І день і ніч Варвара молилася, і, милуючись красою Божого світу, міркувала, що все в нім має  славословити Бога. Тому спостерігши, що у стінах нової лазні будівничі пробивають два вікна, вона звеліла їм пробити третє на відзнаку Пресвятої Трійці, а в мармуровій купальні свого батька пальцем намалювала хрест, і зображення це чудесно відобразилось на камені.

Повернувшись з мандрів, Варварин батько розгнівався, побачивши в лазні третє вікно. Коли ж він побачив у своїй купальні хрест і почув  палкі слова дочки  про християнську віру, то схопив меча і хотів вкоротити їй віку. Варварі дивом вдалося втекти.

Коли  батько переконався, що зламати доччиної святої віри не вдасться,  він сам віддав Варвару до  рук жорстокого правителя Мартіана, наполягаючи, щоб її судили як відступницю від батьківської віри.

Вражений красою дівчини Мартіан довго просив її відмовитися від віри в Христа. Та Варвара була непохитною. Правитель віддав її на муки.

В тому ж місті жила християнка на ім’я Іуліанія. Побачивши несхитність Варвари,  вона й сама вирішила померти за Христа і почала благати Господа послати їй терпіння у стражданнях. Іуліанія вирішила приєднатися до Варвари.

Дівчину били воловими жилами, обпалювали свічками, шматували її ніжне тіло залізними кігтями.  Тортури юна страдниця зносили із вражаючою мужністю. Натовп стостерігав муки дівчини і дивувався з її стійкості. Укріпившись у своєму бажанні постраждати  за Христа, із словами “Я теж християнка”  до Варвари наблизилась Іуліанія. Мартіан наказав катувати й її.

Уся скривавлена, лежала Варвара на земляній долівці в”язниці й молилась Божому Синові. І Він явився їй, і всі рани Варварині зцілились.

Коли уранці дівчина вийшла з темниці здорова і красива, Мартіан сказав їй: “Бачиш, дівчино, як швидко зцілили тебе наші боги!” “Не твої бездушні ідоли порятували мене, - відповіла Варвара, а Той Бог, за котрого страждаю”.

Знавіснілий від гніву управитель наказав стратити дівчину.  Бути катом дочки викликався сам Діоскор. Він відрубав своїй дитині голову. Один з воїнів стратив Іуліанію.

Того ж дня  Діоскор та Мартіан були покарані Господом – обидва загинули від блискавки під час грози, і  не залишилося  від них  навіть кісток.

Мощі Святої Великомучениці Варвари було перенесено до Константинополя. Нині ж вони перебувають у Києві. Як потрапила ця священна реліквія на Русь-Україну?  За переказами, грецька царівна  Варвара, виходячи  заміж за  великого князя  Святополка Ізяславовича, правнука Святого Володимира, привезла святі мощі  із собою до Києва. Трапилось це 1108 року.

Мощі було покладено до Михайлівського Золотоверхого собору. Спочатку реліквія зберігалася в кипарисовій домовині. А 1694 року  гетьман Іван Мазепа спеціально для останків Великомучениці подарував соборові срібний саркофаг, що був неперевершеним шедевром українського ювелірного мистецтва. Однак після подій під Полтавою російська монархія ніяк не могла змиритися, що мощі Варвари зберігаються в саркофазі, подарованому опальним гетьманом. Тому 1847 року саркофаг було замінено на інший.

Після варварського зруйнування Михайлівського Золотоверхого собору 1934 року  мощі Святої Великомучениці Варвари було перенесено до Володимирського кафедрального собору.

У християнському світі Варвару шанують як заступницю простолюду, спасительку людей від наглої смерті, охоронницю вояків. Адже перед смертю вона молилася  Богу, щоб усі, хто її поминає, не гинули від раптової смерті, щоб кожен встиг перед смертю покаятись і причаститися. Тому на іконах Святу Великомученицю Варвару часто зображують із Святою Чашею в руці.

Варвара  є одним з найулюбленіших персонажів іконографів. Широко відомою є ікона “Великомучениці Варвара і Катерина” пензля Григорія Левицького. Ця православна ікона є оздобою Андріївської церкви в Києві. З-поміж католицьких ікон хочеться згадати славетну картину  італійця Рафаеля “Сікстінська мадонна”. Зображені на нім Свята Варвара й папа Пій ХІІ у благоговінні схилилися перед Мадонною, яка  несе світові Боже Немовля.

В Україні з іменем Варвари пов’язують чимало легенд. Одна з них стверджує, що Свята Варвара була така мудра на вишивання, що вишила ризи самому Ісусові Христові. Тому в день Великомучениці Варвари гріх  прати, білити і глину місити, можна тільки вишивати. Беручись до вишивання, дівчати хрестилися і шепотіли: “Свята Варвара  золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила”.

 У день Варвари обов’язково варили узвар, а інколи й кутю – “щоб хліб родив та садовина рясніла”. Намагалися примітити, яка цього дня погода, бо ж яка погода на Варвари, така буде й на Різдво. На  Варвари повертає  вже на весну, тому світловий день на хвилину довшає. Ось і  виникло прислів’я: “Свята Варвара ночі урвала, а дня приточила” (З календ.; 945 сл.).

 

Вибрати на кожне із запитань правильну відповідь:

 

1. День пам’яті Великомучениці Варвари відзначають

а) 4 грудня;

б) 13 грудня;

в)  17 грудня;

г) 23 лютого.

2. Варвара народилася

а) приблизно тисячу років тому;

б) більш ніж півтори тисячі років тому;

в) дві тисячі років тому;

г) дві з половиною тисячі років тому.

3. Батько поселив Варвару у високій башті, бо вважав, що

а) Варвара не має права вийти заміж і покинути батька;

б) Варвара не має права на посаг, тому не хотів, щоб вона вийшла заміж;

в) прості люди не гідні бачити краси його єдиної доні;

г) Варвара не зуміє пристосуватися і не вбережеться від біди.

4. Милуючись з вежі красою світу, Варвара замислювалась,

а) чому батько не відпускає її ближче до природи і до людей;

б) чому батько разом з нею не наближається до краси світу;

в) чому в неї немає таких же гарних, як усе навколо, подруг і друзів;

г) з чого світ почався і хто його створив.

5. Діоскор  дозволив Варварі виходити з башти,

а) занепокоївшись, що його дочка може захворіти від самотності;

б) занепокоївшись, що його дочка нічого не навчиться;

в) занепокоївшись, що його єдина дочка може не вийти заміж;

г) занепокоївшись, що його дочка не має подруг.

6. Святе хрещення Варвара прийняла від

а) священика місцевої християнської церкви у катакомбах;

б) приїжджого візантійського священика;

в) батька Діоскора;

г) християнки Іуліанії.

7. Третє вікно на відзнаку Пресвятої Трійці Варвара звеліла пробити

а) у спальні;

б) у башті;

в) у лазні;

г) у купальні.

8. До рук жорстокого правителя Мартіана Варвара потрапила завдяки

а) батькові;

б) візантійському священикові;

в) Іуліанії;

г) служницям.

9. До Києва мощі Святої Варвари було перевезено

а) з Константинополя;

б) з Корсуня;

в) з Рима;

г) з Москви.

10. Відразу після перевезення (1181р.) мощі Варвари було покладено

а) у Софійському соборі;

б) в Ірининській церкві;

в) у Михайлівському Золотоверхому соборі;

г) у церкві Богородиці Пирогощі.

11. Свята Варвара є покровителькою

а) родинного вогнища, сім’ї;

б) материнства і дитинства;

в) худоби і господарства;

г) простолюду та  всіх людей від наглої смерті.

12. Святу Варвару зображено на картині

а) “Джоконда” Леонардо да Вінчі;

б) “Сікстинська мадонна” Рафаеля;

в) “Перші християни на Русі” В.Пєрова;

г) “Сільський хресний хід на Пасху” І.Рєпіна.

Категорія: Аудіювання | Додав: | Теги: аудіювання, Великомучениця Варвара текст
Переглядів: 2085 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
avatar