Головна » Файли » Аудіювання

Безпритульна
04.12.2019, 05:12
загрузка...

У байках, казках і прислів’ях зозулі явно не пощастило. Це єдина в Україні пташка, яка не заводить сім’ї й не будує гнізда. Безтурботність її давно ввійшла в приказку, а сама вона стала символом легковажності. На перший погляд для цього є цілком достатні підстави. І справді, що ж це за мати, яку не цікавить доля дітей? Яка підкладає яйця в гнізда інших птахів, звалюючи на них клопітливий обов’язок висиджувати та вигодовувати приймаків. Відклавши на землю яйце, зозуля бере його в дзьоб і, підлетівши непомітно до гнізда якої-небудь пташки, підкладає туди. Звичайно, коли господарів удома немає. Якщо ж птахи застають зозулю біля свого гнізда, вони накидаються на неї й проганяють геть, а часом і прочухана дадуть.
Учені підрахували, що зозулі підкидають яйця в гнізда 150 видів птахів. І найдивніше те, що яйця її завжди схожі і розміром, і кольором на яйця тих птахів, яким судилося стати майбутніми вихователями зозуленят. Сама зозуля важить 100 грамів, а пташки-вихователі — 7–10 грамів. І ось у зозулі виробилась особливість: вона несе крихітні яйця — не більші за горобині, їх можна виявити в гніздах плисок, вільшанок, горихвісток, сорокопудів, вівчариків, сільської ластівки і навіть у дуплі дятла. І господарі, як правило, не помічають цього.
Утрата зозулею інстинктів улаштування гнізда, висиджування пташенят і вигодовування їх, очевидно, пов’язана з особливостями кладки яєць. Зозуля несе яйця рідко, приблизно одне-два на тиждень. Кількість їх буває досить значною — від 12 і більше. Безумовно, коли б вона 

сама висиджувала їх, то такий спосіб відкладання яєць сильно порушив би розвиток пташенят.
Ось вона й пристосувалася підкладати яйця в чужі гнізда, а це, у свою чергу, обумовило розвиток у зозулі низки інстинктів гніздового паразитизму: відшукування чужих гнізд, перенесення яєць у дзьобі й підкладання в чуже гніздо, причому лише по одному яйцю. Звідси виникли й такі видові особливості, як те, що яйце невелике в порівнянні з величиною самого птаха, міцна шкаралупа й сильна різноманітність у розмірах, формі і забарвленні яєць. Розрізняють понад 12 основних варіантів забарвлення, залежно від кольору яєць тих пташок, яким зозуля підкине свої яйця. Розвиток зародка в яйці зозулі триває 11 діб (на 1–2 дні менше, ніж у яєць господарів).
Схожі на своїх батьків і зозулині діти. У них теж виробилися специфічні інстинкти, пов’язані з вихованням у чужому гнізді. Незабаром після того, як пташеня виклюнеться з яйця і трохи зміцніє, зозуленятко починає викидати з гнізда яйця або інших пташенят, своїх зведених братів. Робить це воно так: підсовується під пташеня й, коли те опиниться в особливому заглибленні в нього на спині, починає задкувати до краю гнізда. А потім сильним поштовхом скидає братика вниз. Така доля чекає на всіх пташенят, поки зозуленя лишиться саме в гнізді. Його одного вигодовують прийомні батьки, іноді значно менші за розміром, ніж їхній ненажерливий підкидьок. Відзначено, однак, що інстинкт викидання виявляється тільки протягом перших п’яти діб.
Зозуля — дуже корисний для лісу птах. Він ніколи не псує ні насіння, ні ягід, а шкідливих комах знищує силу-силенну. Особливо важливо, що він знищує волохату гусінь шовкопрядів, од якої відмовляється більшість інших птахів.
Що ж це за ворог — волохата гусінь? Чому її так не терплять лісівники?
Як відомо, гусінь — одна із фаз розвитку комах з ряду метеликів, або лускокрилих. У цьому ряді налічується понад 90 тисяч видів. Самі собою метелики майже всі нешкідливі. Вони не тільки не завдають рослинам безпосередньої шкоди, але й радують око яскравим гарним убранням, а часто навіть виявляються корисними, запилюючи квіти. Живуть вони недовго, й тільки деякі з них п’ють нектар (І. Заянчковський, 558 сл.).
Виконання завдань тестового характеру
1. Яке основне призначення прослуханого тексту?
А Формування моральних якостей та естетичних смаків слухача.
Б Регулювання ділових відносин людей у суспільно-виробничій сфері.
В Повідомлення наукових даних суспільству.
Г Активний вплив на слухача й спонукання до творчої діяльності.

2. Визначити стильові особливості, характерні для тексту.
А Багатозначна образна лексика, декларативність.
Б Емоційність, простота, доступність.
В Образність мовлення, використання слів у переносному значенні.
Г Велика кількість термінів, точність слововживання.
3. Що зумовило популярність в усній народній творчості зозулі?
А Зозуля нещаслива.
Б Зозуля — дуже корисний для лісу птах.
В Зозуля безтурботна.
Г Зозуля втратила інстинкт влаштування гнізда.
4. Скільком видам птахів зозулі підкидають яйця в гнізда?
А 150 видам.
Б 10 видам.
В Приблизно 150 видам.
Г Приблизно 100 видам.
5. На що схожі яйця зозулі і розміром, і кольором?
А На горобині яйця.
Б На яйця вільшанок.
В На яйця тих птахів, яким судилося стати майбутніми вихователями зозуленят.
Г На яйця ластівки.
6. З чим пов’язана втрата зозулею інстинктів влаштування гнізда, висиджування пташенят і вигодовування їх?
А З особливостями кладки яєць.
Б Зі способом життя зозулі.
В З безтурботністю пташки.
Г Зі знищенням сили-силенної шкідників.
7. Установити відповідність між поняттями.
А Вага зозулі. 1 7–10.
Б Вага пташок-вихователів. 2 Від 12 і більше.
В Кількість яєць у зозулі. 3 100.
8. Установити відповідність між поняттями.
А Основних варіантів забарвлення яєць зозулі... 1 11.
Б У ряду метеликів... 2 12.
В Розвиток зародка в яйці зозулі триває... діб. 3 90 тисяч.
9. Довести, що зозулині діти схожі на своїх батьків.
10. Яку користь приносить зозуля лісу?

Ключ
Номер
завдання
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Правильні відповіді
в
г
в
а
в
а
А–3, Б–1, В–2
А–2, Б–3, В–1
Викидає з гнізда яйця або пташенят
Знищує волохату гусінь шовкопряду
Кількість
балів
1
1
1
1
1
1
1,5
1,5
1,5
1,5

Категорія: Аудіювання | Додав:
Переглядів: 289 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar